Domů Rady a Návody Chystáte se zateplovat? 7 praktických rad a informací

Chystáte se zateplovat? 7 praktických rad a informací

0

Zateplování je trend, kterým můžete ušetřit spoustu energií. Náklady na vytápění lze díky kvalitnímu zateplení zredukovat až o 50 až 70 %. Standardním materiálem, který se k zateplování používá je expandovaný polystyren (EPS) sloužící jako spolehlivý izolační materiál. V souvislosti se zateplováním se však rozšířilo i několik nepravdivých mýtů. Na tohle byste si měli dávat pozor a takové jsou výhody zateplení.

 1. Deset centimetrů polystyrenu nestačí
  Sdružení EPS SR upozorňuje, že v případě klasického bílého EPS platí, že čím více, tím lépe. Nejčastěji se používá tloušťka 15 až 20 cm izolace. V současnosti je stále více populární také šedý EPS, který má lepší izolační vlastnosti.
 2. Polystyren má dlouholetou životnost
  Chyrují se mýty, že polystyren postupně mizí a kdysi se to skutečně stávalo. Při správné aplikaci je ovšem opravdu odolný a jeho životnost může být více než 50 let.
 3. I po zateplení váš dům „dýchá“
  Váš dům se po zateplení neuzavře. Z velké části dochází k výměně vzduchu prostřednictvím spár v konstrukci či netěsnostech oken nebo dveří, pomáhají také ventilátory nebo digestoře. Dům tedy i po zateplení dýchá dál.
 4. Zateplení vás zbaví plísní
  Podle EPS SR se zateplením snižuje kondenzace vodní páry v domě a ten je tak chráněn proti tvorbě plísní. Tvrdí, že pokud se v zatepleném domě objeví plísně, je to způsobeno špatným utěsněním spár na oknech a dveřích nebo nezateplením tepelných mostů v konstrukci.
 5. Nechte to na odborníka
  EPS SR radí, abyste si na zateplení zavolali raději odborníka a nespoléhali jen na vlastní síly. Upozorňují, že v případě zateplování na vlastní pěst nelze zaručit životnost prací a budou-li potřebné opravy, může vás to vyjít pořádně draze.
 6. Pozor na staré zateplení
  Sdružení EPS SR upozorňuje na zateplení, která byla provedena v 90. letech. V té době se totiž zateplovalo izolací o tloušťce pouhých 5 cm, což je podle doporučení nedostatečné a mnohé domy mají nyní kvůli tomu problémy. Pokud se tedy uklidňujete tím, že jste zateplovali před 20-ti lety, ověřte si, že byla použita dostatečná izolace.
 7. Důležitý je stav nemovitosti
  Momentálně vidíme na sídlištích velký trend zateplování paneláků. Stejně důležité to však je iu rodinných domů. Rozhodujícími faktory mohou být věk nemovitosti či vysoká spotřeba energie. Podle Sdružení pro zateplování budov je na Slovensku stále nezateplená asi polovina bytových domů a až 67% rodinných domů.

Exit mobile version