spot_img

ذات صلة

جمع

Jak najít ten správný psí pelíšek v široké nabídce?

Psí pelech patří do základní výbavy našeho čtyřnohého kamaráda,...

Zdravotní matrace 140×200: Klíč k pohodlnému a zdravému spánku

Zdravotní matrace 140x200 představují ideální řešení pro ty, kteří...

Vytvořte si na balkoně svou oázu klidu!

Určitě to znáte: Přijedete po dlouhém pracovním či školním...

Inspirujte se svěžími balkony!

Osobní pocit z každé domácnosti je značně ovlivněn jeho...

Vyplatí se zrekonstruovat byt za účelem jeho výhodnějšího prodeje

Při prodeji nemovitosti, konkrétně staršího bytu, se často zamýšlíme...

Nemovitost koupit nebo pronajmout?

I vy jste si už možná v životě položili otázku, jestli je lepší nemovitost koupit nebo pronajmout? Na Slovensku je trend spíše nemovitosti kupovat. Vždyť proč bychom měli někomu platit nájemné, když můžeme mít vlastní nemovitost? Nejsme-li však přesvědčeni o tom, jakou nemovitost chceme, resp. nemáme dost finančních prostředků, stává se bydlení v podnájmu první volbou. Koupě vlastního domova má ovšem mnoho výhod.

Obecně se koupě nemovitosti považuje za správnou věc. „Tvrdí to banky, protože by vám rádi půjčily, tvrdí to stát, protože občan s nemovitostí je zodpovědný občan s adresou a platící daně, tvrdí to zaměstnavatelé, protože se stáváte stabilnějším a pracovitějším zaměstnancem, tvrdí to realitní kanceláře, rodinní psychologové, finanční poradci , vaši už nemovitost vlastnící známí, i vaši rodiče,“ říká známý realitní makléř a viceprezident Národní asociace realitních kanceláří Slovenska Martin Čapo.

Podle něj je třeba si před koupí položit tři základní otázky:

  1. Mám kupovat? A pokud ano, mám kupovat teď?
  2. Jak si mám vybrat, abych koupil správně?
  3. Na co si mám dát pozor a jak postupovat, abych koupě následně neprohloubil? Výhody koupě nemovitosti
    Koupě vlastní nemovitosti má podle Čapa několik výhod. První je pocit jistoty a možnost rozhodovat o svém bydlení, přetvářet ho podle svých představ. To obvykle v pronajatém bytě či domě není možné.

Druhou výhodou vlastního bydlení je finanční stabilita, protože náklady na bydlení jsou stabilnější a lze je plánovat delší dobu dopředu. Výše nájemného však může klesat a stoupat podle požadavků majitele. Třetí výhodou je tvorba osobního majetku, jelikož nemovitosti lze považovat za nástroj na spoření.

Kdy nekupovat?
Čapo na druhé straně upozorňuje, že koupě nemovitosti nemusí být vhodná pro každého. Vlastní bydlení nedoporučuje kupovat v době, kdy vaše finanční situace není stabilní.

„Vlastní bydlení by měl kupovat člověk, který má buď dostatek finančních prostředků nebo jehož příjmy vyplývající ze zaměstnání či podnikání jsou relativně stabilní,“ říká.

Bydlení také nedoporučuje kupovat v nestabilním životním období. Kupovat byste měli nemovitost jen tehdy, když víte, kde chcete v nejbližším období žít.

spot_imgspot_img