spot_img

ذات صلة

جمع

Jak najít ten správný psí pelíšek v široké nabídce?

Psí pelech patří do základní výbavy našeho čtyřnohého kamaráda,...

Zdravotní matrace 140×200: Klíč k pohodlnému a zdravému spánku

Zdravotní matrace 140x200 představují ideální řešení pro ty, kteří...

Vytvořte si na balkoně svou oázu klidu!

Určitě to znáte: Přijedete po dlouhém pracovním či školním...

Inspirujte se svěžími balkony!

Osobní pocit z každé domácnosti je značně ovlivněn jeho...

Vyplatí se zrekonstruovat byt za účelem jeho výhodnějšího prodeje

Při prodeji nemovitosti, konkrétně staršího bytu, se často zamýšlíme...

Vyplatí se zrekonstruovat byt za účelem jeho výhodnějšího prodeje

Při prodeji nemovitosti, konkrétně staršího bytu, se často zamýšlíme nad otázkou, zda by případná rekonstrukce mohla zvýšit jeho cenu nebo rozšířit okruh zájemců o koupi. Za jakých okolností se vyplatí nemovitost rekonstruovat pořadí odborník z realitní kanceláře LEXXUS – Ing. arch. Michal Zajíček.

Faktory, které ovlivňují rozhodování kupujícího jsou v první řadě lokalita, dostupnost občanské vybavenosti, patro na kterém se byt nachází a samozřejmě cena. Nesmíme však zapomínat na individuální preference a vkus. Někdo například dává přednost kvalitním materiálům nebo inklinuje k různým barevným řešením, aby si byt zútulnil. Častá jsou i moderní řešení, která naopak každý rád nemá. Kupující proto raději upřednostňují byty v původním stavu, které si mohou upravit dle vlastní představy.

Rozhodnete-li se svůj starší byt rekonstruovat, měli byste se zaměřit hlavně na obnovu infrastruktury. Konkrétně elektrických rozvodů, rozvodů vody, kanalizace a plynu, stoupacích rozvodů či topných těles. Doporučuji zvážit i výměnu vstupních dveří za bezpečnostní a výměnu oken za nová. Při takové rozsáhlé renovaci bude vhodné provádět i úpravu povrchů stěn a podlah.

K poměrně běžným změnám, zejména v panelákových bytech, patří výměna starého umakartového jádra za zděné, případně zasklení lodžie. V mé praxi se často setkávám se změnou dispozičního řešení, například propojením původně odděleného samostatného WC a koupelny, případně do spojení kuchyně a lodžie nebo kuchyně a obývacího pokoje.

„Rád bych upozornil, že jakákoli individualistická a atypická řešení prostor spíše omezují počet potenciálních kupujících. Kromě již výše zmíněného vkusu jde také o cenu. Majitelé bytů totiž do rekonstrukce investují nemalé finanční prostředky a při prodeji očekávají, že se jim vrátí. Potenciální kupující jsou však citliví na cenu, jsou ochotni za starší byty zaplatit jen cenu stanovenou trhem. Mnohdy je totiž právě výhodnější cena důvodem, proč se zaměřují na starší byty. Doporučuji proto v případě starších bytů pouštět se jen do rekonstrukce zásadních nedostatků“, dodává Michal Zajíček ze společnosti LEXXUS.

Rozdílná situace je v případě staršího bytu, který se nachází v žádané lokalitě, například v centru města. Při takové rekonstrukci radím obrátit se na architekta, který se postará o nestranné a univerzální řešení. Vaše nemovitost získá vyšší hodnotu a renovace pomůže výhodnějšímu prodeji. Z našich zkušeností vyplývá, že byty v žádaných lokalitách, zejména v centru města, širším centru, začátku Karlovy Vsi ale i v Petržalce, rekonstruované za pomoci odborníka vyvolávají vyšší poptávku v porovnání s byty v původním stavu. Potřebné je však také citlivě a přiměřeně nastavit cenu o čem se sny můžete poradit.


Tip redakce: nejlepsí pračka s horním plněním.


spot_imgspot_img