spot_img

ذات صلة

جمع

Jak najít ten správný psí pelíšek v široké nabídce?

Psí pelech patří do základní výbavy našeho čtyřnohého kamaráda,...

Zdravotní matrace 140×200: Klíč k pohodlnému a zdravému spánku

Zdravotní matrace 140x200 představují ideální řešení pro ty, kteří...

Vytvořte si na balkoně svou oázu klidu!

Určitě to znáte: Přijedete po dlouhém pracovním či školním...

Inspirujte se svěžími balkony!

Osobní pocit z každé domácnosti je značně ovlivněn jeho...

Vyplatí se zrekonstruovat byt za účelem jeho výhodnějšího prodeje

Při prodeji nemovitosti, konkrétně staršího bytu, se často zamýšlíme...

Znáte pasivní domy? Dokáží ušetřit až 90% energií na vytápění

Chcete efektivní nízkoenergetické bydlení? Měli byste popřemýšlet o pasivním domě. Tento typ domů totiž nabízí vysoký komfort v létě i v zimě i několik nesporných výhod. Dokáže například využít sluneční energie či vnitřních zdrojů tepla a je úspornější než nízkoenergetický dům.

„Za pasivní dům považujeme budovy s měrnou potřebou tepla na vytápění pod 15 kWh/(m2a), s potřebou primární energie pro provoz domu (včetně teplé vody, větrání, osvětlení či domácích spotřebičů) pod 120 kWh/(m2a) as naměřenou hodnotou průvzdušnosti n50 pod 0,6 h-1“, hovoří o pasivních domech Institut pro energeticky pasivní domy (iEPD).

Pasivní domy nebo také energeticky pasivní domy jsou stavby, které spotřebují na vytápění o 80 – 90 % méně energie než klasické domy. Na první pohled jsou od klasických domů k nerozeznání, jsou však na ně kladeny vyšší nároky. Proto je třeba, aby byly naprojektovány a realizovány odborníky.

IEPD říká, že tyto stavby nepotřebují „aktivní topný systém, jsou vyhřívány ‚pasivní‘- tepelnými zisky z vnitřních zdrojů tepla – osob a spotřebičů a ze slunečního záření procházejícího okny a pouze v malé míře ohřátým přiváděným čerstvým vzduchem.“

Pasivní domy musí splňovat přísná kritéria a podmínky, aby byly kategorizovány jako energetické pasivní domy. I když v současnosti je na trhu mnoho firem, které nabízejí výstavbu takových domů. Měli byste si však dát pozor, zda dokáží postavit skutečný energetický pasivní dům, který může dostat certifikát.

Podle iEPD by měla být většina oken pasivního domu orientována na jih, aby bylo možno dostatečně využít sluneční energii. Ve stěnách i ve střeše by měl být dostatek tepelné izolace, dostatečně zaizolovaná by měla být i podlaha. Důležité je také použití správných oken, vhodné řešení neprůvzdušnosti domu, tepelných mostů, větrání domu, ale také zabezpečení proti letnímu přehřívání.

spot_imgspot_img